Wszystko co musisz wiedzieć o rozliczeniu PIT

pit-internet

Wszystko co musisz wiedzieć o rozliczeniu PIT

Nasz poradnik kierujemy do osób, które w tym roku po raz pierwszy będą składać zeznanie podatkowe. Wiemy, że takim osobom rozliczenie PIT wydaje się trudne i często pytają o kwestie, które dla innych osób są oczywiste. Postaramy się odpowiedzieć na najczęstsze pytania.

Czy muszę złożyć PIT jeśli zarobiłem niewiele?

Zeznania podatkowego nie składa się tylko w jednym przypadku – jeżeli dochód został uzyskany w oparciu o umowę o dzieło lub umowę zlecenie i kwota umowy opiewała na kwotę maksymalnie 200 zł. Jeżeli kwota na umowie była większa, ale nadal mniejsza niż kwota wolna od podatku wynosząca 3091 zł – zeznanie musisz złożyć. W takim przypadku dostaniesz od urzędu skarbowego zwrot nadpłaty podatku. Więcej na ten temat dowiesz się na stronie rozliczeniepit.pl

Który formularz muszę wypełnić?

Zależy od źródła Twoich dochodów. Najczęściej wykorzystywanym formularzem jest PIT-37 przeznaczony dla dochodów z umowy o pracę, umowy zlecenia albo umowy o dzieło. Jeżeli pracowałeś za granicą, powinieneś wypełnić PIT-36.

Co mam zrobić z PIT-11?

Formularz PIT-11, który otrzymują pracownicy od pracodawców pomaga w wypełnieniu formularza PIT-37. PIT-11 zawiera informacje o wysokości przychodu, kosztach uzyskania przychodu, pobranych zaliczkach na podatek dochodowy oraz o pobranych składkach na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne. Wszystkie te kwoty należy przepisać do odpowiednich rubryk na formularzu PIT-37. Należy pamiętać, że formularz PIT-11 to tylko pomoc dla Ciebie. Nie przesyłasz dalej tego formularza do urzędu skarbowego, ale zachowujesz go dla siebie.

Jak złożyć PIT do urzędu skarbowego?

Jest na to kilka sposobów. Można złożyć PIT tradycyjnie – w okienku w urzędzie albo przesyłając listem poleconym. W ostatnich latach coraz bardziej popularne jest jednak składanie PIT przez internet. Ważne jest jednak, że należy użyć do tego systemu eDeklaracje Ministerstwa Finansów. Jeżeli wyślesz PIT zwykłym mailem, nie zostanie on uznany za złożony i możesz ponieść karę finansową za brak złożonej deklaracji. System eDeklaracje można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów lub nawiązać z nim połączenie za pomocą niezależnych programów do rozliczania PIT. Programy takie posiadają również funkcjonalności, dzięki którym wypełnienie zeznania jest prostsze niż na papierze, na przykład same liczą podatek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz