Wpusty podłogowe w zakładzie przemysłowym – kryteria wyboru

wpusty podłogowe

Większość zakładów przemysłowych a także obiektów użyteczności publicznej powinna być wyposażona w sprawny system odwodnienia. Nie da się ukryć, że bardzo istotnym elementem całego systemu są popularne kratki ściekowe. Niemniej jednak ich wybór wcale nie należy do łatwych. Co więcej niewłaściwy dobór tego typu elementów może skutkować wadliwym działaniem całego systemu.

Jak wybrać idealne kratki ściekowe?

Kratki ściekowe, posiadające bardziej fachową nazwę – wpusty podłogowe, to elementy, których zadaniem jest odprowadzanie wody oraz nieczystości z powierzchni podłogi do kanalizacji. Widzimy zatem, że odgrywają one znaczącą rolę. Pytanie tylko jak wybrać wpusty, które będą działały sprawnie i bez zarzutu. Warto poznać kilka wskazówek w tej kwestii.

Wybierając wpusty podłogowe musimy przede wszystkim poznać kilka ważnych parametrów. Pierwszym z nich jest ilość wody odprowadzana przez wpust w jednostce czasu. Na tej podstawie bez trudu określimy pożądaną średnice odpływu oraz rozmiar części górnej wpustu. Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest ilość części stałych (nieczystości) odprowadzanych przez kratkę ściekową w jednostce czasu. Znając tą wartość będziemy w stanie wybrać najlepszą wielkość kosza osadczego. Na końcu warto także zadbać o odpowiednią wytrzymałość wpustów. Musimy przede wszystkim określić siły (ruch pieszy, samochodowy) jakie będą oddziaływały na elementy systemu odwodnienia. Wpusty podłogowe to element newralgiczny bez względem funkcjonowania całego systemu, ale też najbardziej narażony na uszkodzenie. Dlatego musimy wybrać taki model, który wytrzyma działające naciski.

Dodatkowe kryteria

Obok trzech głównych kryteriów wyboru warto także zadbać o to, aby wpusty posiadały prostą konstrukcję i charakteryzowały się łatwością montażu. Dlaczego? Chodzi o względy czysto praktyczne. Instalacja całego systemu i jego późniejsza konserwacja także generują pewne koszty. Zróbmy więc wszystko, aby te koszty były jak najmniejsze. Prostota konstrukcji z pewnością się do tego przyczyni. Pamiętajmy, że im prostszy element tym mniej z nim problemów. Dzięki przemyślanym działaniom podczas wyboru możemy nie tylko zapewnić sprawne działanie systemu, ale także uniknąć dodatkowych, zupełnie niepotrzebnych wydatków.

Wpusty podłogowe to bardzo ważny element systemu odwodnienia. Ich wybór z pewnością nie należy do zadań prostych. Niemniej jednak warto poświęcić trochę czasu na analizę potrzeb firmy i dobór właściwych elementów. To właśnie jest warunkiem niezawodnego działania systemu odwodnienia przez długie lata. I taki powinien być cel każdego przedsiębiorcy.

Jeżeli zainteresowała Państwa tematyka systemów odwodnień i w szczególności wpustów podłogowych to więcej informacji na ten temat możecie znaleźć tutaj.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Dodaj komentarz