Wady i zalety programu „Mieszkanie dla Młodych”

Mieszkanie dla Młodych
Każda inicjatywa, która dotyczy pomocy ludziom młodym w uzyskaniu samodzielności zasługuje na pochwałę. Tak właśnie było w przypadku programu „Rodzina na swoim”, który w dużej mierze pomógł młodym małżeństwom w zdobyciu pierwszego mieszkania. Naturalną kontynuacją wcześniejszego programu ma być inicjatywa o nazwie „Mieszkanie dla Młodych”. Żyjąc w trudnych czasach powinniśmy korzystać z każdej formy pomocy jaka jest nam oferowana. Czy jednak program ruszający od początku 2014 roku można uznać za idealny?

Korzyści dla Młodych

W żaden sposób nie można umniejszać idei programu, który chce pomóc młodym ludziom bądź też całym rodzinom w zdobyciu własnego lokum. Niestety w dzisiejszych czasach niewiele osób może sobie pozwolić na zakup mieszkania czy też domu za gotówkę. Jest to przywilej i luksus dla wybranych. Pozostała część społeczeństwa musi pogodzić się z koniecznością zakupu na kredyt. I właśnie programy wdrażane przez Rząd mają na celu nieco odciążyć Kredytobiorcę i chociaż w pewnym stopniu wpłynąć na zwiększenie zdolności kredytowej a także na obniżenie wysokości miesięcznej raty. Oczywiście biorąc pod uwagę koszt mieszkania możemy szybko stwierdzić, że te 20-30 tysięcy to tak naprawdę kropla w morzu. Warto jednak spojrzeć na to z nieco innej strony. Czy jeśli ktoś wręczy nam walizkę z taką sumą pieniędzy to nie przyjmiemy jej? Oczywiście, że weźmiemy pieniądze i będziemy z tego powodu szalenie zadowoleni!

Każdy medal ma dwie strony

Można śmiało powiedzieć, że w historii ustaw i wdrożonych programów ciężko będzie nam doszukać się takiego, który nie miał żadnych wad. Niestety podobnie jest także w przypadku programu „Mieszkanie dla Młodych”. Podstawowym zarzutem i minusem programu jest fakt, że objęte są nim nieruchomości wyłącznie z rynku pierwotnego. Rodzi to pewne kontrowersje ponieważ:
– nie w każdej gminie znajdują się takie nieruchomości,
– ceny lokali na rynku pierwotnym są wyższe.
Wiele osób, w tym także ekspertów, twierdzi, że najbardziej na całym projekcie skorzystają deweloperzy, którzy sprzedadzą nieruchomości, które do tej pory nie znalazły nabywców. Jednocześnie prognozowany jest wzrost cen mieszkań co sprawi, że tak naprawdę za nieruchomość zapłacimy tyle samo co w przypadku zakupu bez pomocy programu. „Mieszkanie dla Młodych” to tak naprawdę program skierowany do zamożnych ludzi – takie głosy słyszy się na każdym kroku.
Naturalny następca programu „Rodzina na swoim” miał być nową, doskonalszą wersją a jednocześnie miał wyciągać pomocną dłoń do młodych, niezbyt zamożnych ale pragnących mieć własne lokum rodzin. Okazuje się jednak, że piękna idea nie przekłada się na efekt końcowy co sprawia, że coraz więcej ludzi odnosi się niechętnie do całego programu.
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz