Tatrzański Park Narodowy

krywan3

Tatrzański Park Narodowy

W 1949r. po stronie południowej został powołany park narodowy TANAP obejmujący Tatry Wysokie, Bielskie i część Zachodnich, poszerzono go w 1987r. o pozostałą część Tatr Zachodnich w sumie do 74000 ha. W 1954 r. powstał polski Tatrzański Park Narodowy, obejmujący obecnie całe Polskie Tatry (21000 ha, z czego 6000 ha rezerwaty ścisłe), chociaż nie wszystkie tereny są własnością państwa. W 1992 r. TANAP i TPN zostały włączone przez UNESCO do Światowego Programu Rezerwatów Biosfery M&B.

Stworzenie rezerwatów ścisłych, oraz prace np. nad przywracaniem stanowisk, kosówki, bardziej racjonalne budowanie ścieżek turystycznych, umacnianie zboczy, daje po latach widoczne efekty, chociaż początkowo  prowadzi nieraz do ograniczeń lub utrudnień dla turystów. Częściowe przywrócenie wypasu owiec na halach też powinno dodatnio wpłynąć na stan roślinności. Równocześnie obserwuje się zarastanie wielu niegdyś rozległych polan, jak np. Polany pod Wysoką lub Polany pod Wołoszynem.

Wstęp na teren TANAP jest bezpłatny, zaś na teren TPN – płatny. Na terenie TANAP-u, ze względu na ochronę przyrody i zagrożenie lawinowe, górne odcinki szlaków turystycznych są zamknięte od 1 listopada do 15 czerwca.

Regulamin parku, poza wieloma postanowieniami ochronnymi, obejmuje również szereg ograniczeń dotyczących bezpośrednio turystów, a więc bezwzględny zakaz poruszania się innymi trasami niż oznakowane szlaki, zakaz biwakowania, zakaz zbierania jagód, grzybów oraz okazów roślin i minerałów. Obowiązuje spokój, cisza, niepłoszenie zwierzyny i niezaśmiecanie.

Historia

Ludzie zasiedlali podtatrzański Spisz od kilku tysięcy lat. Wskazują na to znaleziska archeologiczne z epoki neolitu i brązu.  Same Tatry, pokryte puszczą, przez długi czas były ziemią niczyją. Na piśmie nazwa „Tatry” po raz pierwszy pojawia się w przywileju cesarza Henryka III z 1068 r. Zakopane założono na przełomie XV i XVI w. Obszar Tatr był zamieszkały przez górali, którzy wypasali owce, woły i konie.

Historia Tatr nierozerwalnie łączy się z historią turystyki. Pierwszą polską turystką była Beata Łaska, której wyprawa z Kieżmarka w Tatry jest najstarszą udokumentowaną wycieczką górską. W latach 1802 – 1805 po Tatrach wędrował Stanisław Staszic – pierwszy wszedł na Kołowy Szczyt, wspiął się też na Łomnicę, Sławkowski Szczyt, Szeroką Jaworzyńską i na Krywań.

Z biegiem lat zainteresowanie Tatrami wciąż rosło. W XIX w. zaczęły ukazywać się pierwsze przewodniki. 1 870 r. wydano przewodnik Walerego Eliasza. W latach 90. XIX w. w Zakopanem zamieszkała polska elita intelektualna, która kreowała modę na góralszczyznę. Najlepiej znany Polakom i powszechnie określany jako „góralski” jest folklor leżącego u stóp Podhala.

Więcej informacji na stronie – natatry.pl

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

Dodaj komentarz