Tatry-najważniejsze informacje

DSC_0099-3

Tatry, najwyższe wypiętrzenie w łańcuchu Karpat, na granicy Polski i Słowacji i jedyne w Europie Środkowej góry o charakterze alpejskim. Pod względem geograficznym dzielone są na Tatry Wysokie, Tatry Zachodnie oraz Tatry Bielskie,  które w całości znajdują się po stronie Słowackiej. Najwyższym szczytem Tatr jest wierzchołek Gerlacha – 2655 m n.p.m. Dzięki swym walorom krajobrazowo – przyrodniczym Tatry uważane są za mekkę turystyczną.

Spośród całego obszaru Tatr, który zajmuje 785km2 zaledwie 175km2 znajduje się w granicach naszego państwa. Tę część nazywamy Tatrami Polskimi. Obejmują one zachodnią część Tatr Wysokich i wschodnią część Tatr Zachodnich. Rozciągają się od Doliny Rybiego Potoku na wschodzie po Dolinę Chochołowską na zachodzie, na południu opierając się o główną grań Tatr. Mimo tak niewielkiej powierzchni to na obszarze Tatr Polskich znajdują się doliny uważane za najpiękniejsze – Kościeliska oraz Rybiego Potoku. W Tatrach Polskich znajdują się również trzy największe tatrzańskie stawy – Morskie Oko, Wielki Staw Polski i Czarny Staw pod Rysami oraz najpotężniejszy z wodospadów tatrzańskich – Siklawa.

Tatry określa się jako stosunkowo młode góry, gdyż ukształtowały się w większości niecałe 15 mln lat temu. Ta część krainy, która cechuje się strzelistymi turniami i urwistością, zbudowana jest z granitów (Tatry Wysokie). Z kolei reszta obszaru, która wydaje się łagodniejsza składa się z gnejsu, co ilustruje nadzwyczajne wręcz urozmaicenie rzeźby całego terenu.

Tatry Zachodnie są zdecydowanie niższe od Tatr Wysokich. Dzięki temu iż są zbudowane ze skał osadowych mają charakterystyczne kopulaste szczyty. Na ich obszarze występuje większość z istniejących w Tatrach jaskiń, w tym największe i najgłębsze z nich.

Najwyższym szczytem Tatr Zachodnich jest Bystra – 2248 m n.p.m.

Tatry Wysokie rozciągają się od Przełęczy Liliowe na zachodzie do Przełęczy pod Kopą na wschodzie. Ich granitowe szczyty o śmiałych, strzelistych kształtach prezentują się pięknie i okazale.

Najwyższym szczytem zarówno Tatr Wysokich jak i całego pasma jest Gerlach, który osiąga wysokość 2655 m n.p.m. Jednym z najwyższych szczytów Tatr Wysokich są także Rysy, którego niższy pn – zach. wierzchołek osiąga wysokość 2499 m n.p.m. i jest tym samym najwyższym szczytem Polski.

Niemal wszystkie doliny Tatr Wysokich ozdabiają polodowcowe jeziora tatrzańskie zwane stawami, w tym największe i najpiękniejsze Morskie Oko i Wielki Staw.

Tatry Bielskie zajmują najmniejszy obszar Tatr i rozciągają się od Przełęczy pod Kopą do Przełęczy Ździarskiej będącej wschodnimi krańcem Tatr. Ich wapienne wierzchołki kumulują się na Hawraniu, który wznosi się na wysokość 2152 m. n.p.m. Główny grzbiet Tatr Bielskich nie jest przedłużeniem głównej Grani Tatr, lecz usytuowany jest poprzecznie do niej zamykając ją od wschodu.

Więcej informacji na stronie natatry.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz