Strony internetowe w technologii RWD

rwd responsive web design

Czym jest technologia RWD i czy jest nam potrzebna?

Responsywne strony internetowe RWD (Responsive Web Design) to takie, które zmieniają swoją szerokość w zależności od tego na jakim urządzeniu (a konkretnie na jakiej rozdzielczości ekranu / wyświetlacza urządzenia) są wyświetlane. W praktyce takie rozwiązanie umożliwia wyświetlanie stron internetowych na ekranach o małej przekątnej w sposób czytelny i przejrzysty. Projektowanie stron w technologii RWD to także takie umiejscowienie wszelkich buttonów i przycisków, które będzie przyjazne dla odwiedzających stronę na smartfonach (odstępy między „klikaczami” muszą być takie, abyśmy mogli swobodnie i bez obaw o pomyłkę mogli w nie trafić palcem). Czy zatem takie funkcjonalności na stronach internetowych są nam potrzebne?

Zastosowanie RWD znakiem naszych czasów

Dla wielu z nas przeglądanie stron internetowych jednoznacznie kojarzy się z komputerem PC, lub laptopem, jednak opublikowane szereg badań, których wyniki mówią, że co raz częściej surfujemy w internecie używając tabletów czy smartfoów. W niektórych branżach ruch pochodzący z urządzeń mobilnych to nawet 30%, czyli niemal 1/3 odwiedzających stronę robi to poprzez urządzenia „mobilne”. Istotnym również jest fakt, że wielkość ruchu z urządzeń mobilnych ma tendencję wzrostową, a patrząc na rynek sprzedaży smartfonów i tabletów możemy śmiało przypuszczać, że szybko ta tendencja się nie zmieni.

rwd-responsive-web-design

Google będzie faworyzować strony dostosowane do oglądania na urządzeniach mobilnych?

Strony przyjazne urządzeniom mobilnym będą oznaczane w wynikach wyszukiwania specjalnym znacznikiem (ale tylko wtedy gdy korzystamy z wyszukiwarki Google właśnie na urządzeniu przenośnym). Ma to być swoista podpowiedź, że wchodząc na konkretną stronę użytkownik może się spodziewać, że nie będzie miał problemów z jej przeglądaniem na niewielkim wyświetlaczu. Możemy również przypuszczać, że takie strony (podczas wyszukiwania na smartfonie czy tablecie) będą rankowane wyżej, niż strony o podobnej wartości, które nie są przystosowane do łatwego przeglądania na mniejszych rozdzielczościach.

Czy zatem stosowanie RWD jest koniecznością?

Przymusu oczywiście nie ma jednak nawet jeśli samo zastosowanie RWD nie przyniesie nam wzrostu pozycji w wynikach wyszukiwania to należy pamiętać, że takie udogodnienie dla odwiedzających może przynieść wiele korzyści. Użytkownicy, którzy odwiedzą naszą stronę i łatwo będą mogli się po niej poruszać, a wszystkie treści i grafiki będą dla nich czytelne na pewno chętniej będą ją przeglądać i dłużej na niej pozostaną (oczywiście jeśli w parze z udogodnieniami związanymi z RWD będzie szła atrakcyjna dla nich zawartość strony).

Rozwinięcie tematu RWD znajdziecie na blogu: twój.łebsajt.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Dodaj komentarz