Sofy rozkładane a materace

sofy rozkładane a materace

Każdy z nas marzy o dobrym śnie, bez porannego bólu mięśni, krzyża czy karku. Zazwyczaj powód tego jest jeden – nieodpowiedni mebel do spania. Jak tego uniknąć? Na czym spanie będzie najlepsze i najwygodniejsze? Czy lepsze będą sofy rozkładane czy może materace?

Przyjemny, zdrowy sen

Chyba każdy doświadczył przynajmniej raz w życiu porannego uczucia połamania całego ciała. Zazwyczaj temu uczuciu towarzyszy także zmęczenie. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest zazwyczaj jedna – nieodpowiednie łóżko, biorąc tu pod uwagę każdy rodzaj mebla przeznaczonego do snu czy to wersalkę, sofę, tapczan lub materac.

Oczywiście odpowiedź na pytanie z tytułu może być tylko jedna – do spania najlepszy będzie materac.

Większość produkowanych dziś materacy to materace kieszeniowe 7-strefowe. Co to oznacza?
Materac taki posiada podstawową zaletę – dzięki podziałowi na strefy a raczej dzięki 7 różnym grubościom sprężyn, oddziałuje on inaczej na każdą partię ciała, co pozwala na swego rodzaju „wtopienie” się w materac a co za tym idzie nie pozwala na nadwyrężenie mięśni, które to są głównym powodem porannego połamania.

Materac czy Sofa?

Sytuacja komplikuje się kiedy za mieszkanie służy kawalerka lub dostępne są dwa pokoje, gdzie drugi zajmuje jedno czy więcej dzieci. W najgorszej sytuacji są zazwyczaj młode małżeństwa, które przyzwyczajone do wygodnego materaca, zmuszone są opuścić sypialnie gdyż spodziewają się potomstwa i jedyna możliwość wyspania się pada na salon.

W sytuacji kiedy salon staje się również sypialnią do wyboru jest wersalka lub sofa (prosta lub narożna). O wersalkach nie ma co myśleć. Jeszcze nie dawno gościła ona w prawie w każdym salonie. Owszem jest to mebel wygodny, z tym że do siedzenia. Przez jej konstrukcję, po jej rozłożeniu, przez środek przechodzi głęboka szczelina, co jest bardzo niewygodne podczas snu. Na szczęście powoli miejsca wersalek zajmują wygodne sofy. Sofy rozkładane mają to do siebie, że w dużym stopniu przypominają materace ponieważ:
– posiadają dużą powierzchnię spania
– po rozłożeniu posiadają równą powierzchnię, na łączeniu siedziska i oparcia pojawia się jedynie niewielka niewyczuwalna szczelina
– posiadają wkład ze sprężyn bonelowych, takich jak w materacach sypialnianych oraz twardą piankę T25, T35 lub piankę wysoko-elastyczną HR.

Jeśli więc sypialnia staje się pokojem dziecięcym lub mieszkanie to kawalerka, najlepiej zdecydować się na sofę. Jakość snu jest wtedy bardzo dobra a przez wciąż rosnącą ich popularność, spadają ich ceny, dlatego zakup jej, nie będzie dużym wydatkiem i warto zastanowić się nad jej zakupem, nawet w przypadku mieszkania wynajmowanego.
Sofy rozkładane nie zastąpią jednak materacy, mogą jedynie zaoferować część najważniejszych ich właściwości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz