Słów kilka o obróbkach blacharskich

obróbki blacharskie

Obróbki blacharskie mają za zadanie uszczelnić pokrycie dachowe w miejscach, gdzie nie jest możliwe położenie blachy. Stanowią one nie tylko element izolacyjny przed zaciekającą wodą, ale również nadają budynkowi ostateczny wygląd. Efekt wizualny można uzyskać jedynie przy prawidłowo wykonanych obróbkach, a ponieważ są to prace dosyć skomplikowane i precyzyjne, nie warto żałować pieniędzy na ich wykonanie i wynająć doświadczonego dekarza. Obróbki blacharskie to istotny element pokrycia dachowego. O ile nie każdy zauważy ich obecność, to z kolei ich brak bardzo rzuca się w oczy. Wszelkiego rodzaju obróbki wykonuje się z blachy w kolorze dachu. W innym wypadku będą one zbyt mocno się wyróżniać.

Wiatrownice (wiatrówki)

Wiatrownice są to obróbki blacharskie, które chronią deski szczytowe przed wiatrem oraz wodą. Ich wykonanie najlepiej zlecić jest doświadczonemu blacharzowi, ponieważ to one są najbardziej widoczne ze wszystkich obróbek. Nieprawidłowe przymocowane mogą łatwo się pofalować, przez co całość będzie wykonana nieestetycznie. Wiatrownice przymocowuje się na sam koniec krycia dachu. Przed ich zamocowaniem należy dokładnie sprawdzić, czy linia okapu jest równoległa do kalenicy. Ma to istotny wpływ na wygląd wiatrówki, ponieważ brak odpowiednich płaszczyzn może pofalować blachę.

Okapy

Okap chroni elewację przed zalaniem wodą opadową. Obróbki blacharskie tego rodzaju nie są skomplikowane i przy odrobinie wprawy i zacięcia można wykonać je samemu. Do wykonania okapu potrzebujemy pasów blachy wygiętych w kształt litery L. Ich jeden koniec znajdował się będzie pod pokryciem dachu, a drugi będzie wchodził do rynny. Dzięki takiemu ułożeniu woda opadowa ścieka do rynny, a kropelki wody nie są wdmuchiwane pod pokrycie dachowe. Istnieje wiele rodzajów montażu okapów, które uzależnione są od rodzaju pokrycia oraz spadku dachu. Należy dobrze zastanowić się przed wyborem, ponieważ będzie miał on ogromny wpływ na szczelność pokrycia dachowego.

Parapety

Parapety zewnętrzne najczęściej wykonuje się z kilku podstawowych materiałów. Zaliczmy do nich blachę ocynkowaną (jest to materiał najtańszy, ale stosunkowo mało trwały), ceramikę (parapety wykonane z tego rodzaju materiału są dość drogie, jednak odznaczają się dużą wytrzymałością oraz efektownym wyglądem. Ceramika jest odporna na wodę oraz zmiany temperatury. Coraz większą popularnością cieszą się parapety wykonywane z PVC. Są one łatwe w utrzymaniu, a ich wygląd przypomina parapety wewnętrzne. Kamienne parapety należą do jednych z najdroższych, jednak charakteryzują się dużą trwałością. Aluminium z kolei jest bardziej odporne na działanie warunków atmosferycznych.

Wykonanie zewnętrznych parapetów chroni ściany przed wodą opadową, jednak aby prawidłowo wywiązywały się ze swojego zadania muszą być wysunięte co najmniej 5 cm od brzegu ściany i zakończone załamaniem. Należy pamiętać też o spadku, bez którego woda nie będzie po nich spływać. Obecnie wielu producentów oferuje w sprzedaży parapety wykonywane na zamówienie pod dowolny wymiar. Dzięki temu można zamówić odpowiednią ilość i samodzielnie zająć się ich montażem, który nie jest szczególnie skomplikowany. Parapety wykonane z blachy przykręca się do ościeżnicy, a ceramiczne układa się na murze podokiennym na cementową klejową lub cementową. Brzegi uszczelnia się silikonem akrylowym. Podczas montażu należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Blacha kurczy i się faluje pod wpływem temperatury. Nie należy więc wpuszczać jej w ścianę. Będzie tylko kruszyć elewację, co z kolei oszpeci nasz dom. Jeśli wpuścimy pod parapety trochę pianki, wygłuszy ona dźwięk uderzających kropel deszczu.

Rynny i rury spustowe

Odpowiednio zainstalowane rynny zbierają wodę opadową z dachu i odprowadzają ją do studzienek. Ich montaż należy wykonać bardzo starannie, gdyż brak odpowiedniego kąta nachylenia może przeszkodzić wodzie w swobodnym odpływie. W zależności od zapotrzebowania rynny mogą być plastikowe lub metalowe. Każdy z nich posiada swoje wady oraz zalety. Rynny metalowe nie są odporne na korozję, jednak są bardzo wytrzymałe. Nawet podczas bardzo intensywnych opadów nie ma takiej możliwości, aby zaczepy nie wytrzymały i rynna zerwała się. Z kolei rynny wykonane z tworzywa PVC są odporne na występowanie rdzy, jednak pod wpływem promieni słonecznych mogą się odkształcać oraz zmieniać kolor. Oba rodzaje rynien możemy kupić w zestawach, które zwierają wszystkie niezbędne do instalacji elementy takie jak rury spustowe, kolanka oraz uchwyty. O wiele prostsze w montażu są rynny plastikowe, ponieważ nie trzeba posiadać odpowiednich narzędzi.

Obróbka komina

Obróbka komina jest najbardziej istotna z punktu widzenia szczelności pokrycia. Pasy blachy sprawiają, że woda opadowa nie dostaje się po kominie pod dach.  Zamocowane specjalne kołnierze dodatkowo uszczelnia się dekarską pastą lub silikonem. Prawidłowo wykonana obróbka chroni dach przez spływającą po kominie wodę.

Najnowsze trendy w budownictwie

Nowością, która przebojem wchodzi na rynek materiałów wykończeniowych stosowanych przede wszystkim na elewacjach, lecz także na elementach budynku bliskich pokryciu dachowemu są aluminiowe deski, kątowniki i maskownice, które imitują drewniane deski.

Jak wygląda taki produkt (deski aluminiowe) i gdzie go można stosować można przeczytać m.in. na stronie: aludeska.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz