Refundacja na sprzęt medyczny i rehabilitacyjny

Refundacja NFZ

Polskie przepisy mówiące o warunkach refundacji sprzętów i akcesoriów medycznych czy ortopedycznych dla osób chorych należą do jednych z najgorzej przygotowanych w całej Unii Europejskiej. Komisje prawne Wspólnoty już kilka lat temu orzekły, że polscy pacjenci są traktowani przez rodzime krajowe instytucje – w tym przede wszystkim przez NFZ – jako potencjalni oszuści. Powodem takiej opinii jest wszechobecna biurokracja, która pozwala na zwrot pieniędzy wydanych na leczenie dopiero w momencie, gdy sprzęt medyczny zostanie już zakupiony i wykorzystywany. Urzędnicy nie widzą bowiem żadnego problemu w fakcie, że wielu pacjentów zwyczajnie nie stać na to, by za własne pieniądze kupić taki sprzęt i dopiero potem otrzymać zwrot. Instytucje traktują pacjentów jako firmy potrzebujące danego produktu i później rozliczające się z niego a nie indywidualnych schorowanych ludzi.

Przepisy dotyczące refundacji sprzętów medycznych i rehabilitacyjnych są jednak nie tylko krzywdzące dla pacjentów, traktujące ich podrzędnie, co niesamowicie skomplikowane i zagmatwane. Niekiedy w takim stopniu, że ich interpretacja różni się w zależności od konkretnego oddziału NFZ! Nic dziwnego, że w tym wszystkich przepisach zagubieni są sami pacjenci, którzy nie mają pojęcia, czy będą mogli wykupić sprzęt refundowany, czy też muszą całą kwotę pokryć samodzielnie, nierzadko z bardzo skromnych dochodów. Z tego względu coraz więcej sklepów oferujących w sprzedaży sprzęt medyczny tworzy dla swoich klientów specjalne poradniki, w których wyjaśnia ogólne zasady otrzymywania dofinansowania. Leży to również w interesie samych sklepów medycznych, ponieważ dzięki temu walczą o klientów i kolejne kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Co ważne, refundacja nie obejmuje każdego sprzętu o charakterze medycznym i nie przysługuje każdemu pacjentowi, nawet jeśli jego stan zdrowia będzie poważny a sprzęt ułatwi mu lepsze życie i funkcjonowanie. Wymogiem jest oczywiście posiadane ubezpieczenie, ale i na przykład status osoby chorej przewlekle, niepełnosprawnej lub całkowicie zależnej od rzeczonego sprzętu.

O to, czy dany sprzęt medyczny, rehabilitacyjny lub medyczny może być refundowany i kiedy, warto dowiedzieć się u naszego lekarza lub w specjalistycznym sklepie medycznym z doświadczoną, fachową obsługą, która pomoże i doradzi odpowiednią procedurę oraz odpowie na wszelkie nurtujące nas pytania.

Autor: Belamed – sklep medyczny w Gdańsku

[Głosów:1    Średnia:5/5]

One thought on “Refundacja na sprzęt medyczny i rehabilitacyjny

Dodaj komentarz