Przechowywanie danych i aplikacji we współczesnej firmie

Każda firma pracuje na danych, programach, aplikacjach oraz różnorodnych systemach operacyjnych. Ich bezawaryjność i bezpieczeństwo jest dla wielu przedsiębiorstw elementem kluczowym zapewniającym prawidłową pracę. Nie wszystkie firmy jednak podchodzą do tego aspektu działalności poważnie.

Miękki dysk twardy

Spora ilość przedsiębiorstw nadal stosuje przestarzały model przechowywania i instalacji danych i aplikacji. Opierają się jedynie na sprzęcie komputerowym.

Właściciele firm nie zdają sobie sprawy z faktu, jak bardzo awaryjne są to urządzenia. Ryzyko utraty bądź zniszczenia danych w wyniku błędów jest ogromne. Komplikacje przy próbie przywrócenia maszyn do właściwego stanu używalności są również spore. Sama instalacja systemu operacyjnego na sformatowanym dysku to operacja na kilka godzin wyłączająca urządzenie z pracy, a być może również uniemożliwiająca właściwe działanie firmy. Komputery to zdecydowanie sprzęty najmniej godne zaufania.

Cała prawda o serwerach fizycznych

Ze względu na awaryjność komputerów, wiele przedsiębiorstw przechowuje swoje dane, programy i aplikacje na serwerowych maszynach fizycznych. Jest to już od dawna wysoce nieopłacalne. Inwestycja w urządzenia serwerowe, pomieszczenie i wdrożenie jest ogromna. Kiedy gotowa serwerownia już działa, generuje również wysokie koszty operacyjne. Do jej prawidłowego funkcjonowania potrzebne są bowiem spore ilości energii elektrycznej, a przy jakichkolwiek zmianach i awariach niezbędna jest pomoc programisty lub doświadczonego elektrotechnika. Co więcej, moc obliczeniowa serwerów rzadko jest w pełni wykorzystywana, a w większości przypadków efektywność maszyny serwerowej nie przekracza 20%, co oznacza, że w znacznej części pozostaje bezproduktywna. Dlatego właśnie, szczególnie małe i średnie firmy powinny rozważyć możliwość jaką jest wirtualizacja serwerów.

Wirtualizacja, czyli genialny outsourcing

Można ją uznać za jeden z najlepszych rodzajów outsourcingu. Wirtualizacja serwerów przyda się zarówno firmom, które posiadają własną serwerownię jak i tym, których praca opiera się na zwykłym sprzęcie komputerowym. Na serwerach wirtualnych można zainstalować systemy operacyjne i aplikacje, które zostaną oddzielone od urządzeń fizycznych. Dzięki temu, w przypadku awarii, czy to serwera czy sprzętu komputerowego, dostęp do systemów operacyjnych, programów i danych będzie nieprzerwany, a ciągłość pracy zachowana. Co więcej, serwery wirtualne mają większą wydajność, dochodzącą nawet do 80%. Dzieje się tak ponieważ przez większość czasu pozostają bezproduktywne, a kiedy firmie potrzebna jest dodatkowa moc obliczeniowa, uruchamiają się nowe maszyny wirtualne zaspokajające zapotrzebowanie. Serwery wirtualne są wysoce ekonomiczne i elastyczne. Są rozwiązaniem dużo tańszym i wydajniejszym od serwerów fizycznych. Wirtualizacja serwerów jest prosta i wymaga jedynie zakupu hiperwizora, czyli oprogramowania do zarządzania nimi. Dlatego właśnie z tej opcji powinna skorzystać każda firma, której zależy, aby prowadzony przez nią biznes był niezawodny i zrównoważony.

Więcej specjalistycznych informacji dostępnych jest na stronie http://www.solander.pl/wirtualizacja-serwerow.html

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz