Planowanie wyprawy po Tatrach

DSC_0085
Planowanie wyprawy

Wysiłek powinno się stopniować przez rozsądne zwiększenie długości podejmowanych wycieczek. Wiele wypadków, które co roku zdarzają się w Tatrach, jest spowodowanych właśnie porywaniem się na zbyt trudne i męczące eskapady od razu po przyjeździe, żeby koniecznie wykorzystać okres ładnej pogody.

Pogoda                

Należy unikać pieszych wypraw, gdy w górach leży śnieg, a pogoda jest niepewna, dlatego kwestia pogody to w Tatrach kluczowe zagadnienie. Już na etapie planowania urlopu warto zastanowić się, jaki okres wybrać na tatrzańskie wędrówki. W miarę przyzwoite warunki do uprawiania letniej turystyki zaczynają się w połowie czerwca i trwają zazwyczaj do końca października – pokrywa się to z resztą z okresem udostępniania dla turystów szlaków wysokogórskich w słowackiej części Tatr. Oczywiście nierzadko nawet w sierpniu możemy trafić na nagły atak zimy, która pokryje śniegiem wysokogórskie ścieżki – takie kaprysy pogody są niestety bardzo trudne do przewidzenia.

Najwięcej deszczu pada w górach w czerwcu i lipcu. Na szczęście wbrew panującym opiniom długie okresy brzydkiej deszczowej aury nie są w Tatrach regułą. Nawet w lipcu zazwyczaj są okresy, w których można bez problemu wędrować po górach. W październiku z kolei dzień staje się już stosunkowo krótki, co ogranicza czas wycieczek. W tym miesiącu najczęściej pojawia się już także pierwszy śnieg. Wprawdzie w dolinach zazwyczaj topnieje po kliku dniach, ale pozostaje w wielu zacienionych miejscach na wysoko położonych ścieżkach. Może utrudnić, a czasami wręcz uniemożliwić pokonywanie szlaku. Najbardziej polecane miesiące na tatrzańskie eskapady to zatem sierpień i wrzesień. Niestety w tym czasie jest też  największy tłok na szlakach.

Zawsze dzień przed wycieczką powinno się sprawdzić prognozę pogody, korzystając z kilku źródeł (np. w Internecie). Warto też jak najwcześniej wyjść w góry. W lecie załamanie pogody, nierzadko połączone jest z groźnymi burzami bardzo często przychodzi po południu. Ponadto rano panuje zdecydowanie mniejszy ruch na szlakach.

Więcej informacji na stronie – natatry.pl

[Głosów:2    Średnia:5/5]

Dodaj komentarz