Odwodnienia liniowe stosowane w przemyśle

odwodnienia liniowe

Odwodnienia liniowe do bardzo popularny system odprowadzania wody oraz nieczystości z zakładów przemysłowych. Doskonale jednak zdajemy sobie sprawę, że każda firma jest nieco inna i specyficzne są również jej wymagania jeśli chodzi o system odwodnienia. Warto zatem przyjrzeć się bliżej oferowanym na rynku rozwiązaniom. Wszystko po to, aby późniejszy wybór nie był przypadkiem a raczej przemyślanym działaniem!

Ogólna charakterystyka

Odwodnienia liniowe mają tak naprawdę jeden, jasno określony, cel. Ich zadaniem jest odprowadzanie wody oraz nieczystości z powierzchni podłogi do kanalizacji. Poszczególne elementy systemu wykonywane są najczęściej ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej. Jest to ściśle uzależnione od charakterystyki danego zakładu. Omawiając odwodnienia liniowe należy skupić się na dwóch rozwiązaniach. Są nimi kanały rynnowe oraz kanały szczelinowe.

Kanały rynnowe

Pierwsze rozwiązanie stosowane jest przede wszystkim w zakładach przemysłowych działających w branży spożywczej, budowlanej oraz gastronomicznej. Ponadto kanały rynnowe mogą być stosowane także w szpitalach oraz obiektach użyteczności publicznej. W zależności od potrzeb kanały wykonywane są ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej. Wśród przedstawianych elementów panuje spore zróżnicowanie jeżeli chodzi o:
– profil,
– modyfikacje przekroju,
– wypełnienie krawędzi kanałów.
Nieodłącznym elementem kanału rynnowego jest oczywiście przykrycie czyli tzw. ruszt. Najczęściej stosowane są w tym przypadku ruszty antypoślizgowe. Niemniej jednak rodzajów rusztów jest kilka i zaliczamy do nich ruszty płytowe, drabinkowe i blaszane perforowane.

Kanały szczelinowe

Czas teraz przejść do drugiego rodzaju odwodnienia liniowego jakim są kanały szczelinowe. Jak łatwo się domyślić ich rola jest analogiczna jak w przypadku kanałów rynnowych. Warto jednak podkreślić, że kanały szczelinowe stosowane są wszędzie tam, gdzie nie jest wymagana duża wydajność hydrauliczna. To jest właśnie fundamentalna cecha różniąca je od kanałów rynnowych. Jak to wygląda w praktyce? Bardzo często tego typu odwodnienia liniowe stosowane są w celu odcięcia strefy suchej od mokrej. Kanały szczelinowe znajdują zastosowanie w zakładach działających w przemyśle budowlanym, spożywczym i gastronomicznym a także w szpitalach oraz punktach użyteczności publicznej.

Dlaczego warto wybrać kanały szczelinowe? Ponieważ, ze względu na brak rusztu, są tańsze od kanałów rynnowych. Ale to tylko jeden z kilku powodów. Ponadto są bardzo uniwersalne co pozwala na łączenie ich z innymi typami kanałów.

Jakkolwiek argument ceny zawsze jest bardzo istotny to jeżeli chodzi o odwodnienia liniowe warto dobierać je pod kątem potrzeb i wymagań danego zakładu. Przecież zależy nam na tym, aby system odwodnienia w naszym zakładzie działał sprawnie i niezawodnie.

Jeżeli interesują Państwa odwodnienia liniowe stosowane w przemyśle to więcej informacji możecie znaleźć tutaj.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Dodaj komentarz