Nieruchomości strategią rozwoju firmy

el2

Dobrze prosperująca firma siłą rzeczy szuka nowych rozwiązań związanych z własnym rozwojem. Czasami może się okazać, że macierzysta branża, w której do tej pory przedsiębiorstwo odnosiło sukcesy, nie nadaje się do działań rozwojowych, co może wynikać z różnych powodów. A jeśli zatem zmieniamy branżę, to jaką wybrać? Tych tematów dotyczyć będzie poniższy artykuł. Przy omawianiu zagadnień podany zostanie przykład, obrazujący w praktyce możliwości.
Przede wszystkim należy znaleźć odpowiedź na pytanie: dlaczego nie możemy rozwijać się w naszej branży. Przecież na dotychczasowym polu działania mamy duże doświadczenie, wypracowane modele biznesowe, silną pozycję na rynku. No i w końcu wiemy, że tutaj możemy odnosić sukcesy. Powodów może być wiele, a każdy z nich jest bardzo indywidualny, w związku z czym wymienimy tylko kilka przykładów. Wyobraźmy sobie, że przedsiębiorstwo działa na rynku lokalnym, dajmy na to toruńskim. Geograficznie rynek ten może dotyczyć nie tylko samego Torunia, lecz także okoliczne miejscowości, czy nawet całe województwo kujawsko-pomorskie. Firma na tak zdefiniowanym rynku może osiągnęła już pozycję dominującą i za bardzo nie ma jak się rozwijać, to znaczy nie ma w którą stronę. Może pomyśleć oczywiście o wyjściu do innych województw i rejonów Polski, jednak wiąże się to z dużym ryzykiem, wynikającym nie tylko z konkurowaniem z innym firmami, ale przede wszystkim z rozbudową własnej sieci. Znacznie trudniej jest nadzorować pracowników oddalonych geograficznie, czy choćby organizować im pracę, pomagać w rozwiązywaniu problemów. Jeśli do nowych miejsc nie zostaną oddelegowane zaufane osoby, to taki zamiejscowy oddział nigdy nie osiągnie wyników porównywalnych z jednostką macierzystą.
W takim wypadku warto zastanowić się nad alternatywnymi drogami rozwoju. W naturalny sposób przedsiębiorstwo powinno dążyć do udoskonalenia dotychczasowych procesów sprzedaży, dystrybucji czy obsługi klientów, dzięki czemu będzie mogło utrzymać swoją pozycję na rynku. Może to jednak nie wystarczyć ani ambicjom kadry zarządzającej, ani chęci posiadania coraz większych zysków. Dobrym rozwiązaniem wydaje się zainwestowanie nadwyżek finansowych oraz organizacyjnych w nieruchomości. Przykładowa firma z Torunia mogłaby w ten sposób kupić lub wybudować własny kompleks budynków, w którym umieściłaby własne pomieszczenia administracyjne i tym samym zmniejszyła bieżące koszty prowadzenia działalności. Taki zysk powinien ucieszyć każdego właściciela. Przedsiębiorstwo mogłoby także przeznaczyć część metrażu i oferować usługę wynajmu. Taka powierzchnia biurowa w Toruniu mogłaby stanowić dodatkowe, zupełnie nowe źródło przychodów. Nie wymagałaby przy tym większych nakładów organizacyjnych, a więc nie wpłynęłoby to negatywnie na dotychczasową działalność firmy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz