Księgowość w małej firmie

Księgowość w firmie

Praktycznie każdy nowy przedsiębiorca, po zarejestrowaniu działalności gospodarczej we właściwym urzędzie, musi zdecydować jak będzie zajmował się księgowością w swojej nowo-powstałej firmie. Dokonując wyboru należy wziąć pod uwagę profil działania firmy, ilość osób zatrudnionych, liczbę klientów oraz przewidywaną liczbę dokumentów sprzedażowych generowanych w ciągu roku.

Przedsiębiorca który ma raczej niewielką liczbę klientów, wystawia niewielką ilość rachunków (lub faktur) może praktycznie samodzielnie prowadzić księgę przychodów i rozchodów (KPiR), a także samodzielnie odprowadzać podatki do urzędów. W tym przypadku właściciel firmy powinien posiadać podstawową wiedzę dotyczącą księgowości, sam będzie też odpowiadał przed fiskusem w sytuacji wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości. Aby zdobyć potrzebną wiedzę wystarczy zapisać się na szkolenia dla małych firm, obejmujące swoim zakresem zagadnienia praktyczne, np.: jak założyć działalność gospodarczą, jak podjąć kluczowe decyzje (np. czy przejść na VAT), w jaki sposób prowadzić KPiR.

Przy dużej liczbie dokumentów sprzedażowych wystawianych przez przedsiębiorstwo w ciągu roku, może okazać się, że przedsiębiorca spędza zbyt dużą ilość czasu na firmową księgowość. Zaczyna wtedy brakować czasu na realizowanie usług świadczonych przez firmę, czy też na poszukiwanie nowych kontrahentów. Pojawia się wówczas praca w nadgodzinach. Również jeśli zaczynamy współpracować z kontrahentami zagranicznymi, może okazać się że będziemy potrzebowali wsparcia specjalisty. Pomocy takiej może udzielić nam biuro księgowe. W okolicy w której zlokalizowana jest siedziba naszej firmy na pewno mieści się wiele biur oferujących usługi związane z rachunkowością. Licencjonowani księgowi z długoletnim stażem, który zajmowali się rachunkowością dla firm różnego profilu działalności i wielkości, doradzą jak rozwiązać problemy w zasadzie każdego przedsiębiorstwa. Dysponują oni zawsze aktualną wiedzą (a jak wiadomo ustawa o rachunkowości w naszym kraju zmieniane jest praktycznie co roku), w przypadku kontroli Urzędu Skarbowego, to oni pomogą wyjaśnić kwestie sporne i ponosić będą odpowiedzialność za ewentualne błędy. Współpraca z biurem rachunkowym w większości przypadków jest najlepszą opcją, pozwalającą nie tylko zaoszczędzić nasz czas, ale także niejednokrotnie zoptymalizować koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

Tekst napisany został przy współpracy z biura rachunkowym www.pit.poznan.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz