Klimat Tatr – nasze polskie góry

DSC_0124

Klimat Tatr ma charakter wysokogórski i zaostrza się w miarę wzrostu wysokości. Cechuje go wielka zmienność i częste przesunięcia frontów, niosące nagłe załamania pogody. Najcieplejszy w Tatrach jest lipiec a najchłodniejszy luty.

Mówi się, że w Tatrach i Zakopanem jest tylko dziesięć miesięcy zimy a potem już tylko lato i lato… Zima w Zakopanem panuje zwykle od końca listopada do końca marca, a na poziomie Kasprowego – od połowy października do początku maja. Odpowiada jej skrócone i niezbyt pogodne lato, trwające od połowy czerwca do ostatnich dni sierpnia. Wiosna w Tatrach jest chłodna, jesień – c o jest szczególnie ważne dla miłośników górskich wędrówek – jest zwykle pogodna i względnie ciepła.

Znamienne dla klimatu Tatr są zimowe inwersje temperatury – im wyżej tym cieplej oraz bardzo szkodliwe dla roślinności i niestety nierzadko pociągające za sobą tragiczne wypadki – śnieżyce występujące w środku lata. Jednym z bardziej osobliwych zjawisk tatrzańskiej natury są „morza mgieł” w dolinach, przy słonecznej pogodzie na szczytach. Wiatry w Tatrach są częste i silne. Szczególne znaczenie ma wiatr halny wiejący z południa i ogrzewający się miarę spadania w Rów Podtatrzański o ok. 1oC na 100 m wysokości. Niszczy on lasy, w zimie topi śniegi, wywiera też niekorzystny wpływ na ludzi nerwowych i mających problemy z sercem. W roku 1968 nad Tatrami przeszła wichura zwana halnym stulecia. Prędkość wiatru na Kasprowym Wierchu osiągnęła wówczas 270km/h. Zniszczenia, jakich dokonał halny, były olbrzymie. Po polskiej stronie Tatr powalonych zostało 300 hektarów drzew, a na Słowacji ponad tysiąc hektarów. Historia lubi się jednak powtarzać i 19 listopada 2004 roku huragan wrócił. Tym razem nie był tak gwałtowny, jednak skala zniszczeń okazała się jeszcze większa.

Odmiennie niż na nizinach rozkłada się w Tatrach zachmurzenie. Maksimum przypada na przełom maja i czerwca, a minimum na jesień. Wiążą się z nim w pewnym stopniu opady, których suma roczna dla większości obszaru Tatr mieści się w granicach 1200 – 1600 mm, zaś w rejonie wysokich szczytów przekracza 1850 mm. Nieomal połowa opadów przybiera w Tatrach postać śniegu. Trwała pokrywa śnieżna zalega na poziomie Zakopanego przez ok. 3 miesiące w roku, na Kasprowym – 7 miesięcy.

Tatry zwłaszcza latem mają pogodę zmienną i każdy, kto wybiera się w góry musi być na to przygotowany. Latem godziny południowe przynoszą przejściowe zachmurzenie, a popołudnia przelotny deszcz. Szczególnie groźne są burze, które w Tatrach mogą pojawić się nagle i mogą być niezwykle gwałtowne. Jeśli jesteśmy amatorami zimowych wędrówek to najpewniejszą pogodę stanowią – styczeń i luty.

Więcej informacji na stronie – natatry.pl

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz