Renowacja instalacji wodnej

hydraulik

Remont instalacji wodnej

Kiedy postanowiliśmy, że w tym sezonie należy przeprowadzić gruntowny remont domu nie spodziewaliśmy się, że to będzie aż tak wyglądało. Zaplanowaliśmy sobie zrobienie gładzi gipsowych i malowanie, oraz gdzie niegdzie glazurę, terakotę i deski na podłogę. I wtedy się zaczęło. Okazało się, iż taki remont nie ma sensu i aby robić wszystkie prace wykończeniowe należy wpierw zająć się instalacją wodną, która jest w opłakanym stanie. W końcu ma już ponad trzydzieści lat, a wtedy nie było zbytnio wyboru materiału, więc trzeba było zrobić z tego co się udało załatwić.

Teraz to inna bajka. Hydraulik, który zgłosił się do nas po uprzednim wezwaniu zerknął tu i ówdzie i zapytał jaką instalację sobie życzymy. Okazało się, że sama zmiana instalacji to nie wszystko, że teraz naprawdę jest w czym wybierać.

Otóż od tego hydraulika dowiedzieliśmy się iż aktualnie mamy trzy rodzaje instalacji wodnych: stalową, miedzianą i z tworzyw sztucznych. Ale na tym nie koniec, gdyż te instalacje dzielą się na kolejne podgrupy. Przykładowo grupa rur miedzianych dzieli się na rury twarde, półtwarde oraz miękkie, a rury z tworzyw sztucznych dzielimy w zależności od rodzaju tworzywa.

Jak dobrać rodzaj instalacji wodnej.

Jak się dowiedzieliśmy od hydraulika, który był na tyle miły, że nam dokładnie wszystko objaśnił, dowiedzieliśmy się, iż wybór rur powinien być dokonany do rodzaju wody jaki posiadamy w naszej sieci.

Najbardziej podatnym rodzajem rur na różne warunki są zdecydowanie rury stalowe. Szkodzi im chyba wszystko. Od tlenu, dwutlenku węgla czy innych związków mineralnych powstaje korozja, natomiast od jonów wapnia i magnezu na chropowatych wnętrzach rur osadza się tzw. kamień (kotłowy).

Podczas wyboru instalacji miedzianej nie możemy posiadać tzw. wody miękkiej, występującej głównie na terenach górskich. Powoduje ona korozję rur miedzianych tak samo jak zamontowane na niej urządzenia z aluminium, bądź stali nierdzewnej (np. baterie)

Pozostał nam ostatni wybór – rury z tworzyw sztucznych, który okazał się dla nas strzałem w dziesiątkę. Rury z tworzyw sztucznych przede wszystkim nie korodują i nie występuje w nich kamień kotłowy, a dodatkowo w żaden sposób nie wpływają na smak, zapach i kolor wody. Mają też dodatkową zaletę, którą posiadają również rury miedziane, są lekkie co znacznie ułatwia ich transport.

Oczywiście nie ma tak że w rurach z tworzyw mamy same plusy. Minusem jest to, iż są to rury miękkie, przez co narażone są na większą deformację stąd też potrzeba większej ilości uchwytów mocujących, aby wszystko było jak należy.

Osobnym rzecz jasna tematem jest koszt rur, oraz kształtek użytych w instalacji wodnej, ale o tym w następnym artykule.

Więcej na stronie: Pogotowie kanalizacyjne Kraków

[Głosów:2    Średnia:5/5]

Dodaj komentarz