Fototapeta – powracająca moda

fototapeta

Obserwując trendy w wystroju wnętrz, trzeba przyznać, iż moda na fototapety powróciła. Choć wielu z nas fototapeta kojarzy się z plażą, palmami i tandetą, dzisiejsze produkcje nie mają z tym już nic wspólnego. Co takiego się zmieniło? Zapraszamy do lektury.

Przede wszystkim zmieniła się jakość materiału, na który nanoszony jest wydruk. To z czym mieliśmy kiedyś do czynienia było dość wątpliwej jakości. Z reguły był to papier, który często wręcz rozchodził się w palcach, co nieco utrudniało instalację no i nie wyglądało…

Dziś mamy do wyboru kilka podłoży. Można je podzielić na: gładkie i strukturalne. Kierując się wyborem podłoża, warto najpierw dokładnie przyjrzeć się powierzchni, którą chcemy ozdobić. Jeśli jest równa i gładka, sugerujemy fototapety gładkie. Ich dodatkową zaletą jest to, iż można je zalaminować, co wpłynie na wytrzymałość druku i pozwoli fototapetę przetrzeć od czasu do czasu. Jeśli ściana jest nierówna, proponujemy fototapetę strukturalną.

Fototapety gładkie:

– fototapeta lateksowa (212g) -gładki papier lateksowy, specjalnie wzmacniany

– fototapeta HP PCV free (176g) – gładki papier posiadający właściwości oddychające

Fototapety strukturalne:

– fototapeta papierowa powlekana PCW na podkładzie fizelinowym (350g)

(2 struktury wykończenia: piasek lub tynk)

– fototapeta papierowa powlekana PCW(190g)

(2 struktury wykończenia: piasek lub płótno)

Drugim ważnym czynnikiem jest ogrom możliwości, jeśli idzie o wybór zdjęć i grafik. Większość sklepów oferujących fototapety korzysta z banku zdjęć Fotolia. Co za tym idzie, można rzec, że do wyboru jest prawie 30 milionów wzorów. Nie wszystkie nadają się na fototapetę, można wręcz stwierdzić, że większość z nich się nie nadaje na tak duże realizacje. Nadal jednak przynajmniej kilka milionów dostępnych zdjęć można w ten sposób wykorzystać.

Przez ostatnie lata mocno rozwinęła się branża FOTO. Lustrzanki cyfrowe stały się dostępne dla przeciętnego Kowalskiego, a co za tym idzie mamy w kraju coraz więcej fotografów. Sprzyjają też temu trendy panujące choćby w portalach społecznościowych. Przeglądając tablice na FB, zauważymy, że treści są powoli wypierane na rzecz materiałów foto i video. Ich jakość często pozostawia wiele do życzenia, ale potrafią też być zaskakujące. Faktem jest, że Polacy robią coraz więcej zdjęć. Co za tym idzie, budujemy kolejną bazę zdjęć „prywatnych”, która może zostać wyprodukowana jako fototapeta. Czy to nie frajda wykonać ciekawe zdjęcie, by potem je zainstalować w pokoju lub podarować komuś w prezencie?

Warto zwrócić jeszcze uwagę na jeszcze autorskie kolekcje poszczególnych sklepów. Zapewne jest grupa zainteresowana czymś wyjątkowym, wręcz niepowtarzalnym. I tu już wszystko zależy od podejścia i możliwości finansowych firmy.

Na koniec tej pierwszej publikacji, pochwalimy się kolekcjami dostępnymi na naszym portalu:

Cartoon Network – popularne bajki na licencji Turner Broadcasting System

http://bluecanvas.pl/77-cn

Katalog Exclusive – katalog wzorów polskich artystów

http://bluecanvas.pl/77-cn

Witkacy – wzory na licencji Muzeum Pomorza Środkowego

http://bluecanvas.pl/19-witkacy-reprodukcje

Przedwojenny Gdańsk – wzory na licencji MHMG

http://bluecanvas.pl/76-przedwojenny-gda%C5%84sk

W następnej publikacji napiszemy nieco o technologii, cenach i instalacji fototapet.

Zapraszamy do kontaktu,

Bluecanvas TEAM

 

 

 

 

 

 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Dodaj komentarz