Etapy licytacji komorniczych

Law and Order

Etapy licytacji komorniczych.

                W poprzednim artykule przedstawiłem licytacje komornicze jako alternatywę wobec tradycyjnej metody zakupu lokalu na rynku wtórnym oraz dobrą okazję do nabycia nieruchomości po atrakcyjnej cenie. Dziś  postaram się przedstawić cały proces przez jaki musi przejść nabywca, aby stać się pełnoprawnym właścicielem lokalu.

Pierwszym krokiem jaki powinien wykonać potencjalny kupiec jest kontakt z kancelarią komornika, który przeprowadza aukcję i zapoznanie się z dokumentacją dotyczącą licytowanej nieruchomości. Ma to na celu zweryfikowanie potencjalnych nieprawidłowości, które mogą utrudnić późniejsze wejście w posiadanie lokalu. Kolejnym krokiem związanym z dokumentacją jest weryfikacja wartości nieruchomości, operaty szacunkowe sporządzane przez biegłych tworzone są często z kilkumiesięcznym poślizgiem w stosunku do licytacji, a jak wiadomo rynek nieruchomości jest bardzo dynamiczny, więc oszacowana wartość posiadłości może znacząco różnić się od realnej ceny rynkowej. Po zapoznaniu się z dokumentami warto również skontaktować się z dłużnikiem, współpraca z nim może znacząco skrócić całe postępowanie i pozwoli uniknąć nam wielu niepotrzebnych emocji jakie często towarzyszom tego typu sprawom.

Kolejnym krokiem jest uczestnictwo w licytacji, aby do niej przystąpić konieczne jest wpłacenie wadium. Standardowo jest ono równe 10% wartości nieruchomości oszacowanej w operacie szacunkowym. Wpłaty tej trzeba dokonać najpóźniej w przededniu licytacji. W przypadku przegranej jest ona oczywiście zwracana na podane przez uczestnika aukcji konto bankowe w terminie do trzech dni roboczych. Jest to jedynie zabezpieczenie na wypadek rezygnacji z zakupu nieruchomości po wygraniu licytacji. Licytacja lokalu rozpoczyna się od ceny wywoławczej równej 3/4 sumy oszacowania. W przypadku gdy nie znajdą się chętni na zakup, przeprowadzana jest druga licytacja nieruchomości, tym razem jednak z ceną wywoławczą równą 2/3 pierwotnej wartości. Jest to najmniejsza kwota za jaką można nabyć lokal na licytacji komorniczej.

Warto również zaznaczyć, że zakup nieruchomości na licytacji zwalnia nas z konieczności opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Oszczędności więc, przy wartości nieruchomości równej 200 000zł mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Uczestnik po wygranej licytacji na wpłatę całości kwoty ma dwa tygodnie czasu, w uzasadnionych przypadkach termin ten może zostać wydłużony przez sąd do miesiąca. Możliwe jest więc sfinansowanie zakupu na licytacji na przykład poprzez kredyt bankowy uzyskany już po wygraniu przetargu. Kupując mieszkanie na licytacji komorniczej nie musimy się również martwić o ciążące na nieruchomości hipoteki czy służebności osobiste i gruntowe. Wszystkie te roszczenia zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego  wygasają z dniem przysądzenia lokalu zwycięzcy licytacji.

Więcej informacji na stronie – licytacje komornicze

[Głosów:4    Średnia:4/5]

Dodaj komentarz