Dobre wychowanie wśród dzieci i młodzieży.

Dobre wychowanie

Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, poziom wychowania wśród dzieci i młodzieży drastycznie zmalał. Można wymieniać wiele powodów tego bardzo niekorzystnego zjawiska, jednak moim zdaniem do najbardziej znaczących należą : filmy emitowane w telewizji, brak wystarczającego zaangażowania dorosłych w proces wychowania dzieci oraz nadmierne rozpieszczanie pociech. W artykule tym nie chciałbym jednak skupiać się na przyczynach pogarszającej się kultury osobistej dzieci i młodzieży. Wolałbym raczej podać kilka życiowych wskazówek – co zmienić aby choć troszkę odwrócić ten negatywny trend.

Zacznijmy od „rzeczy małych”.
Słowa „proszę”, „dziękuję”,” przepraszam” powinny być używane każdego dnia. One nie tylko nic nie kosztują, ale również należą do podstawowych zasad dobrego wychowania. Używanie ich w życiu codziennym dobrze o nas świadczy.

Natomiast pomijanie zwrotów grzecznościowych jest egoizmem i świadczy o braku kultury. A dla tego nie ma żadnego usprawiedliwienia.
Trzeba również pamiętać, aby panować nad językiem i nie używać żadnych wulgaryzmów ani przekleństw, choćby w najmniejszej ilości. One nie tylko nie pomogą, ale przede wszystkim zaszkodzą osobie, która świadomie i dobrowolnie ich użyje. Nie byłoby to także miłe dla słuchacza i z pewnością nie należy do dobrego tonu.
Naprawdę większą korzyść odnosi się z przeprowadzenia rozmowy w sposób cywilizowany, aniżeli z sypania wulgaryzmami i obelgami, które to wystawiają złe świadectwo.
Nie można też znieważać ludzi, choćby to wydawałoby się najlepszym sposobem odreagowywania frustracji wewnętrznych. Zamiast tego trzeba starać się być dobrym, a to na pewno zaprocentuje.

Rodzina jest fundamentem.

Oczywisty jest wpływ otoczenia na to jak się zachowujemy. Jeżeli dziecko wpadnie w złe otoczenie, stanie się jego częścią. Aby ustrzec naszą pociechę przed zgubnymi skutkami złego towarzystwa, zwyczajnie zapełniajmy jej czas w inny sposób. Nie chodzi mi tutaj o dodatkowe zajęcia angielskiego, korepetycje oraz naukę pływania na basenie oraz gry w tenisa – nie neguję ich choć uważam, że kształtują raczej umiejętności niż charakter – a przez co nie są rozwiązaniem. Zadbajmy raczej o to aby przynajmniej raz w tygodniu wybrać się na wspólny spacer, aby zjeść wspólny obiad i kolacje oraz o to aby mieć czas szczerze z dzieckiem porozmawiać. Jedynie budując wzajemną szczerość i zaufanie możemy ustrzec je przed grożącym niebezpieczeństwem złego otoczenia.

Naucz dziecka szacunku dla innych ludzi.

Brak szacunku wobec innych ludzi może objawiać się drwieniem z osób biedniejszych, słabszych. Objawia się także złym zachowaniem w miejscach, które wymagają od dzieci godnej postawy – np w szkole czy kościele. Mnie osobiście najbardziej drażni zachowanie dzieci podczas Mszy Świętej albo podczas świąt kościelnych i państwowych. Często dzieci same nie uważają (ich sprawa) ale także nie pozwalają skupić się osobom postronnym. Kompletny brak szacunku dla miejsca i innych ludzi. To na was drodzy rodzice ciąży odpowiedzialność, aby wasze pociechy były najprościej mówiąc dobre. Uczcie wasze dzieci naszej polskiej tradycji, wartości jakie z niej płyną. Pokazujcie jak wiele ona znaczy dla milionów osób oraz jak wiele znaczyła dla osób już nieżyjących.

Dobre wychowanie jest sztuką. Jest także ciężką pracą. Jest też czymś o co warto zabiegać. Popatrzcie proszę na zdjęcie z początku artykułu (za zgodą właściciela zostało ono zaczerpnięte ze strony : http://komunia.eu/maria.html . Jaki jest charakter tej dziewczynki? Może i wygląda niewinnie, ale bez trwałego fundamentu zaufania oraz bliskości nigdy nie odpowiemy na to pytanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

3 thoughts on “Dobre wychowanie wśród dzieci i młodzieży.

  1. Szczerze powiedziawszy, zachowanie młodzieży i dzieci jest gorsze z roku na rok. Wydaje mi się, że powodem tego jest to, że nasze pociechy mają za dużo wygód, a za mało obowiązków i pracy…

Dodaj komentarz