Czy wynajem maszyn budowlanych się opłaca?

budowa

Prowadzenie działalności gospodarczej w obszarze budownictwa, zarządzania nieruchomościami czy remontów to wyjątkowo trudna branża. Jednym z powodów tej sytuacji jest kryzys ekonomiczny, który ma miejsce na większości światowych rynków. Dobrze popłatnych projektów nie ma wiele, a nawet jeśli takowy się trafi to mała firma niekoniecznie musi na tym dobrze wyjść. W związku z tym, warto minimalizować koszta pracy, np. poprzez wynajem maszyn.

W celu zrozumienia sytuacji większości firm, które specjalizują się w budownictwie, należy poświęcić chwilę refleksji dla mechanizmów realizacji zleceń i inwestycji w tym obszarze. Praca w charakterze podwykonawcy lub głównego realizatora danej budowy wymaga ogromnych nakładów. Zarówno na polu kosztów pracy specjalistów: inżynierów i robotników, ale także całej infrastruktury budowlanej, która jest potwornie droga. Z drugiej strony, każde zlecenie jest inne i nie każde musi wymagać używania ciężkich, drogich maszyn. Co robić, gdy jednak wpadnie nam duże zlecenie, wymagające większych nakładów ze strony wykonawcy?

Wynajem podnośników, dźwigów itp. coraz popularniejszy

Jedną z opcji na jaką można zdecydować się w takiej sytuacji jest wynajem sprzętu. Sprawdza się szczególnie w przypadku projektów, które da się stosunkowo sprawnie i szybko zrealizować. Wszystko zależy od proporcji planowanego zysku do kosztów, jakie dane przedsiębiorstwo budowlane jest skłonne ponieść w związku ze zleceniem. Tego typu konstatacja zdaje się być udziałem wielu firm na rynku, ponieważ coraz większe grono firm decyduje się na wynajem maszyn i sprzętu budowlanego zamiast wydawania ogromnych sum na nabycie własnych.

Duże zainteresowanie w obszarze wynajmu podnośników różnego typu oraz wózków widłowych wynika z wielu czynników, m.in. dużej elastyczności, a może raczej, braku stabilności na rynku. Po prostu wielu firmom bardziej opłaca się zorganizowanie takich urządzeń na konkretny wymiar czasu, zamiast posiąść je na własność i skazać na ewentualne stanie w magazynie. Wszystko zależy od sytuacji i perspektyw przed konkretnym przedsiębiorstwem.

Komu opłacają się jednak zakupy?

Z innej strony, większe firmy, mogące liczyć na w miarę stałą liczbę zleceń, z pewnością powinny po prostu postawić na własny sprzęt. W dłuższej perspektywie oznacza to oszczędność na dużym poziomie, choć jest to kierunek wart podjęcia tylko w przypadku firm o naprawdę ugruntowanej i dość pewnej pozycji na rynku.

Przykładem firmy, która w tym segmencie oferuje bardzo interesujące warunki oraz usługi jest GIZO – polecam.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

One thought on “Czy wynajem maszyn budowlanych się opłaca?

Dodaj komentarz