Budownictwo modułowe – na czym polega?

budownictwo-modulowe

Wznoszenie budynków kojarzone jest z skomplikowanym i długotrwałym procesem. Aktualnie wiele w tej kwestii się zmieniło dzięki rozwojowi technologii, aczkolwiek wiele osób pozostaje wiernym tradycyjnym metodom budowlanym.

Tradycje te jednak wyparte zostały w przypadku budownictwa przemysłowego i komercyjnego. Czasy w których budowa hali, biurowca czy też hotelu trwała kilka lat minęły bezpowrotnie. To wszystko za sprawą budownictwa modułowego.

Na czym polega budownictwo modułowe?

Polega ono na stawiania budynków z gotowych prefabrykatów wykonanych w specjalistycznym zakładzie. W trakcie procesu produkcyjnego wytwarzane są gotowe całe moduły, które później składane są w jedną całość na placu budowy.
Moduł taki to przykładowo ściany zewnętrzne z otworami na okna, czy też działowe wyznaczające wszystkie pomieszczenia.
Taki sposób budowy pozwala zaoszczędzić bardzo dużo czasu, ponieważ poszczególne elementy konstrukcyjne nie muszą spajać się z sobą tygodniami.

  • szybki czas realizacji inwestycji
  • lepsze właściwości termiczne
  • uniezależnienie od pogody
  • możliwość rozpoczęcia produkcji modułów przed uzyskaniem zgód formalnych na budowę
  • łatwa rozbudowa w przyszłości

Jakość budynków z prefabrykatów

Pomimo tego że wiele osób wciąż nie ma zaufania do prefabrykowanych elementów to jednak warto się ku nim przekonać. Niejednokrotnie prezentują one wyższą jakość z kilku powodów. Przykładowo każdy element opracowywany w zakładzie produkcyjnym poddawany jest szczegółowej kontroli technicznej. Dzieje się tak głównie dlatego, że są one wykonywane w warunkach „laboratoryjnych” w zamkniętej fabryce. Poza tym producent udziela wieloletniej gwarancji na poszczególne elementy – zatem wystąpienie ewentualnych usterek będzie naprawiane na kosz danej firmy.

Co budujemy z prefabrykatów?

Obecnie najczęściej są to budynki komercyjne, których inwestorzy oczekują szybkiego zakończenia budowy. Aczkolwiek coraz więcej osób prywatnych decyduje się na skorzystanie z tej technologii. Poza szybką kosztowną realizacją przedsięwzięcia dom wykonany z prefabrykatów jest również tańszy w utrzymaniu. Monolityczne moduły powodują mniejsze straty ciepła co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie.

Wady budynków z prefabrykatów

Oczywiście budownictwo modułowe to nie same plusy, w przypadku budowy domu przedsięwzięcie realizowane tą metodą bywa kosztowniejsze aniżeli metodą gospodarczą. Ponadto środki na realizację inwestycji trzeba mieć przygotowane praktycznie w całości. Systemem gospodarczym możemy rozbić budowę na kilka lat a zatem i finansowanie może zostać rozłożone w czasie.

Artykuł przygotowany ze współpracy z wagaciezka.biz – portalem o tematyce budowlanej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz