Biura rachunkowe i ich obowiązki

zaplecze wstęp

Wszystkie biura rachunkowe podczas wykonywania działań związanych z obsługą firm są zmuszone do przetwarzania danych osobowych swoich klientów. Nie ma możliwości zrobienia tego wszystkiego w inny sposób. Każde biuro rachunkowe opiera swoją działalność na przetwarzaniu różnego rodzaju danych w tym również osobowych. Wszystko byłoby w porządku, jednak takie działania wymagają posiadania odpowiedniej dokumentacji. Brak wymaganych dokumentów może wiązać się z dużymi karami lub nawet zakazem przetwarzania danych. A jak wiadomo taki zakaz zakończy działalność biura rachunkowego. Przeczytaj dokładnie artykuł i sprawdź czy spełniasz wszystkie wymagania dotyczące danych osobowych.

Biura rachunkowe i ich obowiązki.

Niezwykle ważnym elementem, o którym większość właścicieli nie wie lub po prostu zapomina jest posiadanie odpowiedniej dokumentacji. Między biurem a obsługiwaną firmą powinna być zawarta umowa, która pozwala na przetwarzanie danych osobowych przez biuro. Tylko zawarcie takiej umowy umożliwia spełnienie obowiązków dotyczących przetwarzania danych. Niezwykle ważne jest sporządzenie umowy w formie pisemnej. Nie może być w tym przypadku zastosowany inny rodzaj umowy, wszystko musi być napisane. Tylko w taki sposób można spełnić wszystkie wymagane obowiązki.

Jak to wygląda w praktyce?

Teoretycznie wszystkie biura rachunkowe posiadają taką dokumentację, jednak patrząc na całą sprawę w praktyce tylko około 1/5 spełnia wszystkie wymagania i jest odpowiednio przygotowana do przetwarzania danych osobowych swoich klientów. Jeżeli Twoje biuro jest w tej większej grupie, która nie posiada wszystkich umów, musisz jak najszybciej zrobić z tym porządek. W przypadku kontroli możesz stracić możliwość wykonywania swojej pracy i do tego nałożona zostanie na Ciebie wysoka kara. Tutaj kwota rozpoczyna się od 10000 zł i w zależności od uchybień może osiągnąć nawet 50000 zł. Ale to nie wszystko, możesz zostać oskarżony o popełnienie przestępstwa, które grozi karą pozbawienia wolności nawet na 2 lata.

Warto również zapamiętać, że pracodawcy zatrudniający pracowników są administratorami ich danych osobowych. W takim przypadku również powinna zostać podpisana specjalna umowa z biurem. W celu uniknięcia jakichkolwiek problemów najlepiej skorzystać z gotowego kompletu odpowiednich dokumentów. Istnieją firmy, które zajmują się profesjonalnym przygotowaniem wymaganej dokumentacji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Dodaj komentarz